top of page
beach strip

מה זה יוגה תרפיה?

מה זה יוגה תרפיה
יוגה תרפיה 3_edited.jpg

מה זה יוגה תרפיה?

כל יוגה בפוטנציאל שלה היא טיפולית ומעודדת החלמה, אך יוגה תרפיה מתמחה בשימוש והתאמה של הכלים היוגיים – תנוחות, עבודת נשימה, טכניקות מדיטציה, הרפיה ועוד באופן מותאם לצרכיו הפיזיים, מנטליים והריגשיים של האדם.

הרבה אנשים מכירים את תרגול היוגה כתרגול פיזי אבל טעות נפוצה היא התפיסה כי תרגול יוגה עוסק באופן בלעדי בתנועה ומתיחות למניהם. למעשה, יוגה תרפיה יכולה לסייע לאנשים שלא יכולים לזוז בכלל כמו גם לאנשים פעילים.

המודל היוגי של בריאות הוא יחודי משום ההוליסטיות שבו. ההתייחסות במודל היוגי היא לכלל האספקטים בחיים ולא בהתמקדות נפרדת בכל מערכת או איבר בגוף.

 

יוגה תרפיה היא דרך בטוחה לעבוד עם היכולות הטבעיות של הגוף והתודעה על מנת להביא לרווחה אישית ותחושה גופנית- נפשית מטיבה.

איך יוגה תרפיה עובדת
יוגה תרפיה 3_edited.jpg

איך יוגה תרפיה פועלת?

למרות שיוגה קיימת כבר אלפי שנים, אנחנו רק מתחילים להבין את אופן פעולתה מנקודת המבט המערבית.

כלי יוגי המתייחס להתמודדות מסוימת, לדוגמא תרגול נשימה, יכול להשפיע עמוקות על תחום אחר בגוף או בתודעה. לדוגמא, יוגה תרפיסט יכול ללמד לקוח טכניקת נשימה מסוימת (פראניאמה) שמיועדת לסייע לאסתמה כרונית. אם אותו לקוח יתמיד בתרגול הנשימה, הוא יכול למצוא בנוסף, הקלה בתחושת החרדה שאיתה מתמודד, או אולי ימצא שכאבי הצוואר הקבועים מהם סובל נעלמו.

חוקרים מוצאים שההשפעות נובעות באופן חלקי בשל היכולת של תרגול היוגה לווסת את המערכת העצבית וככל הנראה להשפיע על האופן שבו המוח מעבד מידע. סיבה נוספת שיוגה תרפיה משפיעה כל כך לטובה היא שהטיפול אינו נערך על הלקוח אלא הלקוח מועצם ולומד על היכולות שלו בתהליך הריפוי.

לקוחות של יוגה תרפיה, בסופו של דבר מרפאים את עצמם על ידי למידה של כלים בהם ניתן להעזר באופן יומיומי.

למי יוגה תרפיה מתאימה

לאילו מצבים יוגה תרפיה יכולה לסייע?

היוגה מציעה מגוון כלים הפונים לאספקטים שונים בבריאותו של האדם ועל כן, יוגה תרפיה יכולה לסייע עם טווח רחב של התמודדויות:

 

 • כאבים, כולל כאבי גב תחתון, דלקת/ כאב מפרקים, כאבי מחזור וסוגים שונים של כאבים כרוניים כמו אנדומטריוזיס, פיברומיאלגיה ותשישות כרונית.

 • בעיות נוירולוגיות, סיבוכים של שבץ, טרשת נפוצה, פרקינסון ופציעות ראש טראומתיות.

 • בריאות נפשית, כולל התמודדות עם חרדה, דיכאון, טראומה ופוסט טראומה, אינסומניה ועוד.

 • מחלות כמו סכרת, סרטן ומחלות לב ועוד.

 • הזדקנות בריאה, כולל אוסטאופורוזיס ומניעת נפילות.

 

יוגה תרפיה מציעה תמיכה גם לאנשים שמתמודדים עם לחץ, ואלה שפשוט רוצים להביא לשיפור באיכות חייהם ובבריאותם- נשים לפני/ אחרי לידה, ילדים עם צרכים מיוחדים וגם מי שאינו סובל מבעיה בריאותית אך רוצה להרגיש במיטבו.

ההבדל בין יוגה ויוגה תרפיה

מה ההבדל בין יוגה ליוגה תרפיה?

שיעור יוגה יכול בהחלט להקל על מכאובים, מצבי רוח והתמודדויות יומיומיות. מפגש של יוגה תרפיה לעומת זאת, משפיע הרבה מעבר לכך, זאת משום שמותאם באופן אישית ועובד לעומקם של הקשיים. ליוגה תרפיסט יש הכשרה מקצועית המאפשרת להעריך את מצבו של הלקוח, לעבוד איתו בבטחה ולהיות בתקשורת יעילה מול אנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות.

 

יוגה תרפיסט יעבוד עם הלקוח על המטרות הספציפיות שלו תוך התחשבות בכל מגבלה שעלולה להיות עבורו. התרגולים במפגש יכולים להיות תנועה עדינה (או אפילו ללא תנועה כלל), אימון פיזי נמרץ, טכניקת נשימה מרגיעה או מדיטציה. השילוב של הכלים היוגיים המרכיבים את המפגש תלויים בצורך ומטרתם להטיב את תחושת הרווחה הפיזית והנפשית של האדם.

 

הרבה יוגה תרפיסטים ומורים ליוגה תרפיה עוסקים ומשלבים מקצועות בריאות שונים. יוגה תרפיה יכולה להיות טיפול משלים לפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, מסאז' טיפולי וטיפול פסיכולוגי. למרות שהם אינם מטפלים או מאבחנים מחלות, יוגה תרפיסטים עוברים הכשרה באנטומיה, פיזיולוגיה ובריאות הנפש, הכשרה מעמיקה זו מאפשרת להם לעבוד עם מטפלים ממקצועות אחרים ולהפנות ביעילות לטיפול המתאים במידת הצורך.

 

יוגה תרפיה יכולה להתלוות ולהשלים את שגרת הבריאות של הלקוח.

יוגה תרפיה במוסדות

יוגה תרפיה ויוגה תרפיסטים במוסדות רפואיים/ טיפוליים

בשנים האחרונות יוגה תרפיה פורצת למודעות של מוסדות הטיפולים והרפואה, זאת בעקבות כמות ידע מקצועי שהולך וגדל- מחקרים ומאמרים מדעיים שנותנים הוכחות מרשימות ליכולת הטיפולית של היוגה תרפיה. היוגה תרפיה משולבות בעוד ועוד מוסדות כחלק מרפואה אינטגרטיבית שנותנת רוח גבית לטיפול המערבי ולעיתים אף נותנת מענה במקומות בהם אין הרפואה המערבית עוד לא מצאה מענה. 

בימינו, סוף שנת 2002, ניתן לראות את היוגה תרפיה משולבת במוסדות רפואיים כגון : ביה"ח תל השומר במרכז טל לרפואה אינטגרטיבית למטופלים אונקולוגים ובמחלקה של השיקום האורטופדי של ביה"ח, במרכזי הסרטן של בביה"ח רבין והדסה, בבתי החולים לבריאות הנפש אילנית, שלוותא ועפולה, במרכז שיקומי "רעות" ועוד. 

 

כידוע ישראל הולכת ומתפתחת בהתאם לחידושים של העולם הרפואי המערבי וברחבי העולם ניתן לראות כי היוגה תרפיה נוכחת באופן נרחב במוסדות הרפואיים לדוגמא:

בשוודיה יוגה תרפיה משולבת בלמעלה מ280 בתי חולים ברחבי המדינה ובארה"ב יוגה תרפיה משולבת בכ702 בתי חולים ומחלקות רפואה אינטגרטיביות ברחבי המדינה. תכניות לצוותים הרפואיים הוא דבר נרחב כמו גם מחקרים מדעיים הנערכים על יתרונותיה של היוגה תרפיה עם אוכלוסיות שונות. 

 

למי שמתעניין להבין לעומק מה קורה בעולם מבחינת השתלבות של יוגה תרפיה מוזמן להציץ כאן במצגת של רייצ'ל קרנצמן מכנס היוגה תרפיה 2021.

איך למצוא יוגה תרפיסט
Hands Using Computer

איך למצוא יוגה תרפיסט?

קודם כל יש לזכור את החלוקה שנעשית מבחינת ההכשרה וההסמכה-

יש מורה ליוגה תרפיה (200-350 שעות הסמכה), יוגה תרפיסט שמוכר על ידי ארגון מורי היוגה (550 שעות הסמכה) ויוגה תרפיסט שמוכר על ידי ארגון היוגה תרפיה הבינלאומי C-IAYT (800 שעות הסמכה ).  

מעבר להסמכות כמובן כמו בתהליך חיפוש של כל מטפל יש חשיבות לא מבוטלת לחיבור ולחוויה האישית אל מול המורה/ התרפיסט.

במאגר המורים והמטפלים של יוגה תרפיה ישראל אפשר למצוא בקלות מורה ליוגה תרפיה או יוגה תרפיסט.

לימודי יוגה תרפיה בישראל

לימודי יוגה תרפיה בישראל

בארץ ישנן מספר אפשרויות לימודים בתחום היוגה תרפיה ששונות אחת מהשניה בזמן ההכשרה ובהסמכה שהן נותנות.

האפשרויות הן הנ"ל-

קורס יוגה תרפיה שמכשיר אותך כמורה ליוגה תרפיה (350 שעות ומוכר על ידי ארגון מורי היוגה)

קורס התמחות בתחומים מסוימים של יוגה תרפיה (טראומה, סרטן, נשימה וכדו')

קורס יוגה תרפיה של 3 שנים שמכשיר כיוגה תרפיסט שמוכר על ידי הארגון מורי היוגה והIAYT (ארגון היוגה תרפיה הבינלאומי).

למורים ליוגה הרוצים להעמיק בתחום היוגה תרפיה מומלץ בחום להצטרף לקורס מבואות היוגה תרפיה של יוגה תרפיה ישראל. הקורס נפרש על שלושה חודשים ומאגד את מיטב המורות בארץ ליוגה תרפיה.

איך להיות יוגה תרפיסט מוסמך?

רוצה להיות יוגה תרפיסט?

הנה 2 האפשרויות שלך- 

 

IAYT- כיום ישנן 2 תכניות הכשרה שמסמיכות מטפלים ביוגה תרפיה על פי הקריטריונים של הארגון הבינלאומי (תכניות אלה מוכרות גם על ידי ארגון מורי היוגה בישראל). תכניות אלה נמשכות 3 שנים וכוללות מינימום 800 שעות לימוד ועוד פרקטיקום מעשי והדרכות מקצועיות. תנאי מקדים לקבלה לתכנית הוא הכשרה כמורה ליוגה (200 ש"א) וראיון אישי. 

 

המתווה של ארגון מורי היוגה (מתוך אתר הארגון)- 

 1. קורס הכשרה בסיסי ביוגה תרפיה– 350 שעות – קורס זה מספק ידע יסודי ונרחב למי שמבקש להבין לעומק את הכלים הטיפוליים שמציעה היוגה, ולרכוש מיומנות בשימוש בהם.

 2. קורסי התמחות / העמקה – 200 שעות מצטברות, אותן ניתן לחלק לעד שלושה קורסים (האורך המינימלי של קורס המוכר לצורך התמחות הוא 70 שעות), ובלבד שהקורסים מוכרים כחלק מתהליך ההכשרה של יוגה תרפיסטים, ומאפשרים לתת כלים הממוקדים באתגרים גופניים או נפשיים שונים למורי יוגה.

 3. ישנן מסגרות הכשרה המציעות קורסים של 550 שעות ומעלה המשלבות יחד את שני הרכיבים בקורס אחד.

 • תנאי מקדים להכרה במורה כיוגה תרפיסט או כמורה ליוגה תרפיה, הוא הכרה כמורה מוסמך ליוגה (500 ש’) ע”י ארגון מורי היוגה בישראל. 

יש לכם עוד שאלות?

צרו איתנו קשר  yogatherapyisrael@gmail.com

עובדים במוסד טיפולי/רפואי ומתעניינים ביוגה תרפיה?

מוזמנים לראות איך יוגה תרפיה ישראל יכולה לסייע ממש כאן 

או ליצור איתנו קשר ב yogatherapyisrael@gmail.com

עוסקים או עתידים להתעסק בתחום?

 • יוגה תרפיה ישראל אספה לכם את כל החומר שמי שתרצו לעבוד איתו צריך לדעת.אפשר להוריד את הקובץ של העלון הזה כאן, להדפיס ולהפיץ לרופא המשפחה או לכל מי שתרצה לעבוד איתו

להורדת העלון כמסמך PDF להדפסה 

 • רוצה לקבל פרטים על הקורס המקצועי יוגה כתרפיה? ממש כאן

 • את מאגר הידע של יוגה תרפיה ישראל כבר פגשת? לחצ.י כאן

 • הידעת שיש כנס שנתי עבור כל העוסקים והמתעניינים בתחום היוגה תרפיה? לחצ.י כאן 

 

 • מוזמנת להרשם לניוזלטר ולהיות מעודכנת בכל המאמרים, האירועים והמבצעים שמוצעים לקהילה. 

מתעניינים במפגש של יוגה תרפיה?

איך עוד אפשרלעזור

מאמרים מדעיים

יוגה תרפיה וסרטן 

יוגה תרפיה כיום מוכרת כטיפול משלים גם ע"י ה- SIO( Society for Integrative Oncology)

נמצא כי יוגה תרפיה יכולה לסייע בחיזוק מערכת החיסון והורדת רמות הדלקתיות בגוף ובמגוון תופעות לוואי של המחלה והטיפול בה כגון עייפות במהלך ואחרי טיפולים, שיפור השינה, שיפור במצב הרגשי (ירידה בתחושת חרדה ודיכאון), שיפור איכות החיים והורדת סטרס. 

וובינר יוגה תרפיה כמבוססת מחקר בטיפול אונקולוגי מטעם ה-SIO ובשיתוף עם ה-IAYT

יוגה תרפיה וחרדה

מאמרים למנויים/ סטודנטים או רכישה מהכותבים:

יוגה תרפיה ואסתמה

יוגה ופוסט טראומה

במחקר נמצא כי יוגה הפחיתה משמעותית את הסימפטומים של PTSD ואף עשויה לשפר את התפקוד של אנשים שעברו טראומה על ידי כך שהיא עוזרת להם לסבול חוויות פיזיות וחושיות הקשורות לפחד וחוסר אונים ולהגביר את המודעות הרגשית ולהשפיע על הסובלנות.

יוגה תרפיה ואנדומטריוזיס

מחקר שנערך בארץ מצא כי תרגול יוגה לאנדומטריוזיס מומלץ לנשים עם אנדומטריוזיס כדי להפחית את רמות הכאב והמתח ולשפר את איכות חייהן.

The Effect of Practicing "Endometriosis Yoga" on Stress and Quality of Life for Women with Endometriosis: AB Design Pilot Study

יוגה תרפיה ופרקינסון

יוגה תרפיה ושיפור השינה

 

וקינוח לסוף- 117 מצבים בהם היוגה תרפיה יכולה לסייע + קישור למאמרים רלוונטים

117 Health Conditions Helped by Yoga

bottom of page