כנס היוגה תרפיה 2021

23/10/2021

מכללת סמינר הקיבוצים, דרך נמיר, ת"א

כנס היוגה תרפיה 2021

כנס היוגה תרפיה השנתי, יכלול גם השנה את מיטב המורים והמטפלים בישראל, סדנאות עומק, תרגולים והרצאות מרתקות על יוגה תרפיה. נושא הכנס השנה "חיבורים במרחב הטיפולי" מביא לידי ביטוי את חשיבות החיבורים גם בנינו כקהילה חלוצה שבונה תחום חדש ומרגש בישראל. אתן מוזמנות להכיר אחת את השניה, את העומדות בראש התחום, להעמיק ולחקור, לקבל כלים פרקטים והרבה מאוד השראה לדרך משותפת ומרגשת שעומדת בפנינו. 
אם מתעוררת בכם התרגשות וסקרנות מיכולות הריפוי של היוגה, מקומך איתנו, וזו היא הזמנה להצטרף למסע. 

 כנס איכותי ומקצועי     הכרטיסים מוגבלים ביותר 

1.png

היוגה תרפיסטים והמנחים המשתתפים

שימו לב שישנן סדנאות לבחירה ובהן מספר מקומות מוגבלים 

לאחר קניית הכרטיס ניתן יהיה לשמור מקומך להשתתפות בסדנה הנבחרת

לוח הזמנים של הכנס

7:30-8:30
תרגול בוקר מווסת ומאזן - התיאוריה הפולווגאלית - להפוך תיאוריה לתרגול / ענת פרייס

עצב הואגוס הוא אחד העצבים המרתקים ומעצבב את מערכת העצבים הפאראסימפטתית, האחראית על רגיעה, עיכול, החלמה ועוד. עצב זה נמצא בבסיס התאוריה הפוליווגאלית של סטיבן פורג'ס, ובעל תפקידים הקשורים הן לפיזיולוגיה שלנו והן לתגובות ולהתנהגות במצבים שונים- מצבי יום יום, מצבים חברתיים ומצבי דחק. כעוסקים ביוגה תרפיה יש לנו אפשרות ממשית באמצעות התרגול לתמוך בוויסות ואיזון מערכת העצבים של התלמידים/מטופלים שלנו, באופן שישפיע על מערכות שונות בגוף- מערכת החיסון, המערכת האנדוקרינית, מערכת העיכול, הנשימה ועוד..ניפגש בבוקר הכנס לתרגול משותף של היוגה באופן המשקף את עקרונות התאוריה הפוליווגאלית, לחוש חיבור ונוכחות ולחזק את תנועת מערכת העצבים שלנו.

9:00-10:00
כשרפואה מודרנית פוגשת רפואה הוליסטית / ד"ר תומר אגוזי

בשנים האחרונות הרפואה ההוליסטית הולכת ומשתלבת לאיטה בעולם הרפואה המערבי המוסדי, אך ניתן לראות שישנם מחסומים וקשיים בדרך למיסוד מקצוע הוליסטי כחלק ממערך הרפואה. בהרצאה ד"ר תומר אגוזי יספר לנו על הדגשים שחשוב לזכור כדי להפוך את היוגה תרפיה כחלק ממערך הריפוי המוכר ובעל יכולות בעיני אלו היושבים בראש הממסד ולרוחבה ומה כל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי להגשים את העשייה שלו במקומות בהם הכי נזקקים לו.

10:00-11:30
סדנת עומק לבחירה

פרה פרניאמה למחלות וכאב כרוני / ד"ר זהר פישמן שוורץ

פרנאמיה הוא תרגול יוגה מתקדם בעל השפעות מוכחות על פעילות אברי הגוף ומערכת העצבים. התרגול יכול לעזור מאוד במקרים של בעיות בריאותיות אך לעיתים, מטופלים הפונים ליוגה תרפיה לא מגיעים עם רקע ביוגה ועולה התלבטות כיצד ללמד תרגילים מתקדמים שכאלו. בסדנה: * נתייחס להשפעות תרגילי נשימה על הגוף במקרי בריאות ומחלה לפי מחקרים מדעיים * נבין מהם הקשיים של תלמידים מתחילים * נלמד את יתרונות תרגול פרה-פרנאימה, האחות הצעירה של הפרנאימה, תרגול בסיסי ועמוק שלא מצריך נסיון קודם ומוכח כתורם לבריאות.

התחנה הבאה - ליווי רוחני בדרך היוגה / סיגל ביבר

כל חיינו מובילים אותנו אל רגע הפרידה, הוויתור הגדול, פאראואירגיה, על מהות קיומנו. למעשה, המוות הוא הוודאות היחידה בחיינו. מאידך, איננו יודעים מתי הוא יתרחש. דרך היוגה מציעה לנו להתעורר בעוד מועד אל הדד ליין שלנו ע"מ לחיות את חיינו במלואם טרם מותנו. במפגש נסקור את העקרונות בפילוסופיה היוגית המפגישים אותנו עם ידיעת עצמנו- מהו האדם ומה תכלית קיומו, ידע המאפשר לעצב את חיינו בהתאמה למטרתם ולהגיע להגשמה עצמית. נתרגל טכניקות מדיטציה שונות שיאפשרו לנו ללוות את יקירנו ההולכים להתכונן למותם מתוך השלמה ושלווה.

אגני אש החיים / יגאל קוטין

אגני – איטי קאיה. אגני היא החיים נאמר ב ריג וודה. המסורת היוגית, האיורוודית שמה את המושג אגני במרכז התרגול ותהליכי הריפוי. ללא אגני, ללא אש החיים הגוף, הנפש והתודעה אינם מתפתחים ואינם נרפאים. איורוודה מכירה באש או באגני ברמה הפיזית והנפשית תודעתית כמפתח לכל התהליכים הגופניים והתודעתיים. במערב אנו מקבילים את אותה אגני לכל התהליכים המטבוליים החל מרמת מערכת העיכול וכלה במיטוכונדריות שבכל תא ותא. אגני, אש החיים היא המנקה את הלא טהור והיא היוצרת את החדש בגופינו. בהרצאה נרד לעומק המושג אגני בגוף ובחיים ונבין כיצד אפשר לגייס את אלמנט האש לריפוי. נציג 2 מקרים בהם תרגול יוגה ופראניאמה מותאם אישית להעלאת אגני שימש ככלי ריפוי יחד עם כלים אחרים מעולם איורוודה, רפואה סינית, רפואה טבעית פונקציונאלית, נטורופתיה, צמחי מרפא ועוד..

יוגה לאנדומטריוזיס- לקטוע את מעגל הכאב/ קרן הלרשטיין אביטן ונורית סיון חובר

תרגול יוגה יכול להיות מרפא ומחייה עבור נשים עם אנדומטריוזיס כאשר ישנה הבנה של התנהגות המחלה, והתקפי הכאב. יחד עם זאת עבודה גופנית שלא לוקחת בחשבון משתנים אלו, יכולה להוות טריגר להתקפי כאב ולהכביד יותר על האישה. בסדנת עומק זו נדבר על העקרונות העומדים בבסיס שיטת העבודה שלנו שהשתתפה במחקר המראה שיפור מובהק במדדי כאב ואיכות חיים בקרב המשתתפות. במפגש נעמיק נדון באפשרות לקטוע את מעגל הכאב, מבלי להמשיך לשחזר אותו בתרגול ונספר על פרוטוקול המחקר ותוצאותיו.

11:45-13:30
סדנת עומק לבחירה

המסע לידיעת העצמי / ציפי נגב

היוגה מציעה לנו שדה רחב ביותר בתוכו קורים התהליכים של התנועה לעבר ריפוי, זה שדה שכולל בתוכו את הגוף, האנרגיה, הנפש והרוח, שדה גלוי וגם סמוי. ככול שאנחנו המורים ליוגה, שמלווים תהליכי ריפוי, פותחים את עצמנו לחווייה הקיומית הרחבה והעמוקה שהיוגה מזמינה אותנו אליה, נפתחת היכולת שלנו ליצור עם הפונים שדה מאוחד אינטר-סובייקטיבי, ונפתחת בנו היכולת לראות את הקשרים העמוקים בין הרבדים השונים המתקיימים בתוכנו ולאפשר תנועה לעבר ריפוי. במפגש ננסה לשזור תרגול גופני, נשימה, עם מוטיבים מתוך הפילוסופיה והפסיכולוגיה של היוגה עם ידע מחקר המוח והטיפול בטראומה וננסה לראות את התנועה לעבר ריפוי כמסע שלנו אל עצמנו. טיפוח העמדה הקיומית שלנו בשדה הפילוסופיה של היוגה, מהווה היבט חשוב בזהותנו האישית והמקצועית כיוגה תרפיסטים.

תאי יוגה תרפי – פתולוגיות של גב תחתון והטיפול בהם / אלפונס טרשל

אנחנו כמורים ומטפלים ביוגה תרפיה פוגשים במתרגלי יוגה הסובלים מבעיות גב שונות וירידה בתפקוד ונרצה לסייע להם דרך תרגילי יוגה מותאמים לסייע להם בתרגול נכון, ובכך לשפר את איכות חייהם. לפיכך, נרצה להבחין בין בעיות הגב השונות ובעיקר נתמקד בבעיות גב תחתון כי לא כל כאבי הגב באים ממקור אחד. נרצה להבין את הסימפטומים המיוחדים לסוגיהם השונים וכיצד יכולים להתפתח. אלפונס יסביר אנטומית ויכיר למשתתפים כלים אבחוניים שונים של בעיות אורתופדיות נפוצות בגב תחתון. במפגש יתייחס אלפונס לכאבים אקוטיים, פוסט אקוטים, כרונים וכמו גם בעיות שמקורן ביציבה.

דרך מרכזי האנרגיה במפגש הטיפולי / דריה אייל

על פי הרפואה הסינית כל חולי או אתגר מקורו בחסימה אנרגטית. השילוב בין שתי תורות עתיקות, היוגה והצ'י קונג, מאפשר הבנה של רבדים עמוקים של הגוף האנרגטי, הפיזי והריגשי, בסדנה נתמקד בגוף הפיזי והאנרגטי.

נלמד ונתנסה בהבנת קוים אנרגטיים ומסלולים להנעת אנרגיה, נתרגל טכניקות נשימה ומדיטציה התומכים בקיום ובהפנמה הגופנית של קו האמצע ונתנסה בסידרה שמהווה שטיפה אנרגטית באמצעות איזון קווי אנרגיה מרכזיים והנעת האנרגיה דרכם ובתוכם. הבנה והפנמה זו תורמת בטיפול בכל אתגר או חולי, מביאה לאיזון של מערכת העצבים ומהווה בסיס לכל טרנספורמציה אותה נרצה לבנות ולקיים.

רכבות האנטומיה - הגוף כשלם / ליאן האן

בסדנה ניחשף למודל של רכבות האנטומיה (Anatomy Trains), המהווה מפה להבנת השלמות של הגוף באמצעות מערכת המיופאשיה. נתמקד באזור האנטומי של קדמת בית החזה כ'כיכר מרכזית' של הרכבות, המאפשרת תקשורת וחופש תנועה בין הליבה המיופשיאלית לבין פני השטח, שלעיתים תכופות מוחזק בדפוס מגן המשפיע על התפקוד, היציבה והריפוי של כל הגוף. נבין מה הופך תרגול לתרגול פשיאלי ונחווה טכניקות תנועתיות המשפיעות ישירות על הפאשיה בבית החזה, בהתבסס על תרגול בשם Slings Myofascial Training. באמצעות הנלמד בסדנה ניתן להעשיר כל תרגול יוגה ברמה הפרקטית ביותר ולהבין את הרציונל התנועתי-אנטומי של 'פתיחת בית החזה' לעידוד ריפוי כללי של הגוף.

13:45-14:45

כשתיאוריה הופכת לפרקטיקה - הצגת מקרה מהקליניקות של המובילות בתחום לבחירה

איריס קליין, מיכל ירקוני, גלית לוין, רייצ'ל קרנצמן

הזדמנות נדירה להכנס אל חדרי הטיפול של המטפלות המובילות בתחום. הן יחלקו איתנו את נקודת המבט הייחודית ומשפע הניסיון שלהן בעולם הטיפול. כל אחת מהן היא עולם שלם להעמיק איתו ובאינטרקציה מולן נכוון את הזרקור הפנימי להבנת התפקיד של כל אחת מאיתנו כמטפלת, לחוזקות שלנו ומה הדרך צופה לנו כדי להפוך למטפלות הטובות ביותר עבור המטופלים שלנו.

15:00-16:00

מקומה של היוגה כתרפיה בעולם ובארץ / מיכל ירקוני, ארגון המורים ויוגה תרפיה ישראל

היוגה תופסת יותר ויותר מרחב טיפולי בארץ ובאופן מובהק בעולם. נסקור את הקידמה כפי שהיא מופיעה בעולם ונקבל השראה לעתיד לקרות בארץ. כחלוצות כוח היצירה הוא בידינו, בואו נשמע מה עומד לפנינו.

16:00-17:00

סטסהנג ומדיטציית סיום בלייב למליאה / א.ג. אינדרה וד"ר גאנש מוהן

אורחי הכבוד שלנו, א.ג מוהן, אינדרה אשתו ובנם ד"ר גנאש, מגיעים למפגש וירטואלי וחוצה יבשות במיוחד כדי להפגש עם קהילת המטפלים ביוגה תרפיה בישראל. הזמנו אותם כנציגי המסורת לשמוע את המסר ונקודת המבט שיש להם להעביר אלינו, כמורים ותיקים של תחום מעמיק אל מי שפורצים את הדרך בעולם המערבי ובונים את התחום כמקצוע מודרני שמהותו מסורת. בנם גנאש, יחבר את המסורת העתיקה ששימרו הוריו יחד עם הידע המערבי שרכש כרופא. נתרגש לחתום ולסיים את הכנס עם שיח ותרגול משותף שאותו ינחו המשפחה המיוחדת הזו.

שותפים לדרך

IAYT-logo.png
LOGO_IYS_wide_white.jpg
Couple Meditating on the Beach

על כנס היוגה תרפיה 2020

עדי

היה נפלא , אני למדתי יוגה תראפיה ואכן מודעת ליכולות הנפלאות של היוגה כריפוי ותמיכה, ובכל זאת לשמוע מורים מעוררי השראה עם טכניקות ודרכי טיפול - ויישומו בשטח, מרומם. מעבר לזה שיצירת קהילה תומכת ונגישה מבורך מאוד... תודה רבה!

NIKI

Firstly, I must thank you for such an amazing weekend. You both guided us like a perfect breath...so gently, smoothly and sweetly through the incredible courses taught by these smart, articulate, well organized yogis and yoginis. Their presentations were excellent. Echad Echad!
I enjoyed every minute and learned many new things. It also reinforced or integrated many of the things I already believe in and do. There is always so much to learn and it was a gift to learn from each and every one of these teachers. (My other favorite teachers over the years are my students.)

I cant wait for the next on!

טלי לבנפלד

תודה על הארגון, על היוזמה, על זה שאתן שותפות לתהליך של הקמת קהילה ובית לכל העוסקות בתחום. היה כנס מפרה ופשוט נהדר! מתרגשת להמשך הדרך....

וכמובן תודה לכל מי שלימדה בכנס, מריגשה אחרי טבילה באמבטיה של סאטווה...