top of page

תרגול יוגה נשית במעגל המחזורי של חיי האישה והשפעתו על גיל המעבר

עודכן: 6 באוג׳ 2023
לאורך כל חיינו נחווה אנחנו הנשים, שינויים הורמונאליים. הם ישפיעו על כל רובדי החיים. המציאות שלנו נצבעת לאורם של ההורמונים, התגובות שלנו יושפעו מהופעתם. ואילו גופינו יגיב למופעים השונים שלהם בחיינו.


האסטרוגן שעולה לאחר הווסת ותורם להכנת הרחם לקליטת היריון, הוא זה שהופך אותנו נשיות, אימהיות, מטפלות בכולם, מבשלות באהבה, מלאות חושניות ותשוקה. הוא גם משפר עבורינו תקשורת ורבאלית, מאפשר קשר נהדר עם הסביבה ויכולת להיות מולטי טאסקינג. אך הפרוגסטרון שעולה לאחר הביוץ ונשאר עד הווסת או עד תום ההיריון, מכנס אותנו ברגישות גדולה פנימה. מגן על החלומות שלנו, על ההריונות הפיזיולוגיים והרוחניים שלנו. הופך אותנו פגיעות ודומעות. כולנו רגישות אליו ברמות שונות. כשמגיעה הווסת שניהם נשטפים ויורדים ואיתם כל החלומות והפעילויות של החודש שהסתיים.


מבחינה פיזיולוגית, האסטרוגן מכין בכל חודש בחודשו את הרחם לקליטת היריון, מעבה את רירית הרחם, מעודד הפרשות בנרתיק כדי שהזרע יוכל לנוע בחופשיות ובמהירות אל עבר הביצית. הפרוגסטרון לעומתו, משמר את עיבוי רירית הרחם, מצמצם את ההפרשות בנרתיק ואפילו הופך אותן לקוטלות זרע.


וללא היריון, כשהם יורדים עם הופעת הווסת ששוטפת אותם מהחודש שעבר, עולה הורמון ה - FSH, (FOLIC STIMULATED HORMONE) - הורמון שבשפת היוגה הנשית אנחנו קוראות לו: "עכשיו אני". זהו ההורמון שאחראי על עידוד השחלה לייצר את הזקיק של החודש הבא לקראת ביוץ. מבחינה אנרגטית זהו הורמון של פסק זמן, של שקט. הוא מזכיר לך כי גופך מבקש אותך ללא אינטראקציה. הוא מחבר אותך לאינטואיציה ותבונה פנימית. אך לשם כך את זקוקה לפסק זמן, לוויסות בין החודש שהיה לזה שיגיע.


מצבי הרוח סביב ימי הווסת הם למעשה כמו קריאה נואשת של הגוף לפסק זמן, לשוב אליך אל עצמך. לאפשר לעצמך את הרווח שבין החודש שעבר לחודש הבא. הגוף שלך מנסה לנהל איתך דיאלוג קבוע ושולח לך סימנים חודשיים. התנודות לקראת ובמהלך הווסת הן סימני הגוף לתשומת לב לשינוי.


ממחזור למחזור ניתנת לך הזדמנות להכיר את סימני גופך המגיבים למחזוריות, להורמונים. כשאת צועדת לקראת גיל המעבר – התסמינים עלולים להופיע בעוצמות גבוהות יותר.


אם אין לך כלים מתאימים להתאים את איכות חייך לאיכות המחזורית שלך, את עלולה לחוש תסמינים מוגברים. כמו כן התרגול והאימון הגופני שלך. הוא עלול להחמיר תסמינים אם אינו מותאם לאיכות המשתנה שלך ההורמונים בגופך. לעומת זאת, שפת היוגה הנשית מעניקה לך כלים נגישים ופשוטים לשיח מיטיב עם גופך. בעזרת תרגול היוגה הנשית תוכלי להדק את החיבור אל גופך המשתנה ובכך לשפר ולסייע לשינויים מחזוריים שאת עוברת, להפחית ואף להעלים תסמינים המלווים את השינויים שאת חווה.


גיל המעבר מתדפק על דלתך סביב גיל 35. כניסתך לגיל זה מושפעת מתגובת השחלות לאסטרוגן המתחיל לרדת סביב גיל 35. כשאת מתקרבת לגיל המעבר, הורמון ה FSH נשאר גבוה ואילו האסטרוגן יורד. שינוי דרמטי זה משנה לחלוטין את איכות חייך.


בדרך כלל התסמינים שתחווי יחלו כחמש עד עשר שנים לאחר מכן, סביב גיל 40-45. הם יופיעו כתגובה גופנית לירידתו של האסטרוגן. אלו שנים מבלבלות הנקראות "טרום גיל המעבר" והן יכולות להימשך שנים רבות. אלו שנים בהן האסטרוגן עולה ויורד, ה FSH אף הוא עולה, יורד, עולה שוב וממשיך לטפס ואילו בסופו של דבר האסטרוגן ירד. בשנים אלו תחווי שינויים משמעותיים באיכות חייך. טווח רחב של תסמינים מבלבלים. הגוף שלך שלח עבורך סימנים במהלך כל שנות הפוריות. לעיתים הוא עייף משנים רבות של תסמונת קדם ווסתית ותחילת גיל המעבר תהיה מתישה. לעיתים תרגישי שינויים ולא תדעי לזהות מה עובר על גופך, על נפשך.


הרגישות לשינויים ההורמונאליים משתנה מאישה לאישה אך גם משתנה בתקופות חיים שונות של נשים. גיל המעבר יגע בכולן: בעיות שינה, הזעות לילה, גלי חום, שינויים במצבי רוח, חוסר סבלנות, שינויים במערכת השתן, יובש בנרתיק, ירידה בחשק מיני, מיגרנות, יובש בעיניים, בפה, כאבי שרירים ומפרקים ועוד ועוד... רוב התסמינים קשורים לירידת האסטרוגן ולמצוקה של תאי הגוף הזקוקים לו. לרוב תאי הגוף רצפטורים לאטסרוגן וכשהוא יורד, הגוף כולו נכנס לסטרס.


במהלך שנים של מחזורים חודשיים, כל חודש בחודשו נשלחו אליך סימנים, האגן סימן את גבולותיו בדרכו הייחודית דרך כאבים שונים, דימומים, סדירות או אי סדירות על פני המחזור החודשי, מיגרנות מחזוריות, תשוקה מינית שעלתה וירדה ועוד. אך רובינו לא קיבלנו כלים לשים לב, להכיר בתסמינים, להתאים את איכות חיינו לאיכות הפנימית, ההורמונאלית המשתנה. עכשיו, עם סימני גיל המעבר, קשה שלא לעצור, לשים לב, לנסות למצוא דרך חדשה.


שנים של טרום גיל המעבר יכולות לאתגר את הגוף והנפש. גיל המעבר עצמו הוא יומה של הווסת האחרונה אותה תדעי לזהות בדיעבד: שנה מתום הווסת האחרונה מציינת את שנת גיל המעבר שלך. בישראל הגיל הממוצע הוא 51. לאחר מכן את נכנסת לתקופת פוסט גיל המעבר שתימשך שנים רבות. חלק מהתסמינים נעלמים בשלב זה כמו למשל מצבי רוח ודיכאון שכן המוח מסתגל לשנים עם פחות אסטרוגן. אך כלי הדם והלב שלך עלולים להיפגע וכן צפיפות העצם. יתכן והיובש בנרתיק יחמיר, התשוקה המינית תעלם, מערכת השתן שלך תחלש. ועוד...

ליוגה הנשית כלים נגישים ופשוטים רבים שיכולים ללוות אותך בתקופה מאתגרת זו. בעזרת מזרון התרגול האישי שלך, המשמש כמעבדת מחקר לדפוסי חייך, תלמדי לזהות את הסימנים ששולח גופך. תוכלי ללמוד להניע אותו בהתאם לצורך המשתנה. לחזק את רצפת האגן שלך, לתמוך במערכת השתן, לשפר את התפקוד המיני, לשפר מצב רוח, לתמוך, לחזק ולהגמיש את המפרקים והשרירים המגיבים אף הם לירידת האטסרוגן, לשפר את תפקוד מערכת כלי הדם, הלב והריאות ולשמור על צפיפות העצם.


בין אם את בוחרת לקחת הורמונים חלופיים ובין אם לא – התרגול יתמוך וישפר את מצבך הגופני, הרגשי והרוחני.


באהבה

מירה ארצי פדן

*מטפלת ביוגה ורוצה לחלוק מהידע והניסיון שלך? אנחנו מזמינות אותך לקבל במה לידע שלך ובמידת הצורך את האפשרות לקבל יעוץ ועריכה למאמר שלך yogatherapyisrael@gmail.com

111 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


הצטרפו אלינו למפגשי הלמידה הקרובים

bottom of page